Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz 9 Mini Dizi

Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz 9 Mini Dizi

Bir diziyi bitirmek için senelerce bekleyemeyecek olanlardan mısınız? Öyleyse mini diziler tam da size göre! Güçlü kurguları, kısa ve öz senaryoları ile seçtiğimiz bu 9 mini dizi tam da size göre!

1. Parade’s End (2012) IMDb Puanı: 7.6

İngiliz bir aristokrat olan Christopher Tietjens, doğru dediğinden şaşmayan ve değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalan bir adamdır. Fakat hiç beklenmedik bir şey olur. Tietjens, Valentine isimli genç kadına aşık olur ve onunla olan ilişkisinden sonra hayatı boydan boya değişir.
Aşk, onur ve gurur gibi temalı işleyen bu yapımın başrolünde Benedict Cumberbatch ve Rebecca Hall yer alıyor. Ayrıca Bafta ve pek çok festivalden ödülle dönen bu mini dizi toplamda 5 bölümden oluşuyor.

2. Band of Brothers (2001) IMDb Puanı: 9.5

Tarihçi ve biyografi yazarı olarak bilinen Stephen Ambrose’nin aynı isimden uyarlanan romanı Band of Brothers, yani Kardeşler Takımı, 2. Dünya Savaşı’nı konu edinen ve 10 bölümden oluşan bir mini dizidir. Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506. Alay’ın 101. Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübelerden yola çıkarak oluşturulmuştur.
Dizinin yapımcı koltuğunda ise, Oscar’da ödüllere doyan Er Ryan’ı Kurtarmak filminde birlikte çalışmış Steven Spielberg ve Tom Hanks yer alıyor.
Ayrıca Band of Brothers, IMDb’de en yüksek puan almış diziler sırasında yıllardır birinciliğini koruyor.

3. Pride and Prejudice (1994) IMDb Puanı: 8.9

Altı bölümden oluşan ve Jane Austen’in çok meşhur eserinden uyarlanan bu yapım, dilimize Aşk ve Gurur isminde çevrilmiş; yayınlandığı sene pek çok ödülün de sahibi olmuştur.
Lizzie ve Bay Darcy arasında aşka giden yolda gurur ve önyargıların çok başarılı bir biçimde işlendiği Aşk ve Gurur, toplamda altı bölümden oluşmaktadır.

4. 11.22.63 (2016) IMDb Puanı: 8.2

Stephan King’in aynı adlı eserinden esinlenerek hazırlanan ve J. J. Abrams’ın yapımcı olarak yer aldığı 11.22.63. çıktığı senenin en iddialı yapımları arasında yer almış ve çok çok ödülle dönmüştü. Başrolünde James Franco’nun yer aldığı, gerilim ve bilim kurgu temalarını işleyen bu dizi; bir İngilizce öğretmeninin John F. Kennedy’e yapılan suikastı engellemek için 60’lı yıllara gitmesini konu alıyor. Fakat işler, öğretmenin istediği gibi gitmiyor ve o dönemde yaşayan bir kadına aşık oluyor. Tarihi olayların yanı sıra bireysel meselelere de yer veren dizi toplamda 8 bölümden oluşuyor.

5. Houdini (2014) IMDb Puanı: 7.4

History Channel televizyon kanalında yayınlanan iki bölümlük biyografik mini dizi Houdini, çıktığı yılın ses getiren yapımlarından biri olmuştu. Toplamda yaklaşık 3 saatten oluşan Houdini, ünlü sihirbaz Harry Houdini’nin hayatını objektif bir biçimde izleyiciye anlatmaktadır. Mini dizide Houdini karakterini, Oscarlı oyuncu Adrien Brody canlandırmaktadır.

6. The Escape Artist (2014) IMDb Puanı: 7.7

Dilimize Kaçıs Sanatçısı olarak çevrilen bu dizinin başrollerinde David Tennant, Toby Kebbell, Sophie Okonedo yer almaktadır.
Will Burton adlı karizmatik, zeki ve yetenekli bir avukatı işleyen The Escape Artist; uzmanlık alanı cinayetler olan Burton’un korkunç bir suçtan yargılanan bir müvekkilinin serbest kalmasını ve pesi sıra gelen korkunç olayları konu almaktadır.

7. War and Peace (2016) IMDb Puanı: 8.2

Tolstoy’un kült haline gelmiş eseri Savaş ve Barış’tan uyarlanan bu mini dizi, toplamda 6 bölümden oluşmaktadır.
Muhteşem Rusya, Litvanya ve Letonya manzaları altında çekilen War and Peace, 1804 yılında başlayan olaylarda Çarlık dönemi Rusya’sı ile Napolyon dönemi Fransa’sının savaşları ve devamında gelişen olayları konu etmektedir. Dizinin başrollerinde Paul Dano, James Norton ve Lily James yer almaktadır.

8. Generation Kill (2008) IMDb Puanı: 8.5

HBO’nun yapımcılığını üstlendiği Generation Kill, savaş muhabiri olan Evan Wright’nin aynı adlı romanından diziye uyarlanmıştır. Dizinin yapımcı koltuğunda ise The Wire’nin yaratıcıları David Simon ve Ed Burns oturmaktadır. Toplamda 7 bölümden oluşan bu mini dizi, Rolling Stone muhabiri Evan Wright’ın Amerikan ordusuna ait keşif birliği ile birlikte geçirdiği 21 günü konu almaktadır. Yalnız diziyi karakteristik kılan nokta, savaş ile ilgili anlatılar değil; olaylara siyasi yönünden daha çok askerlerin psikolojisi ve savaş hakkındaki düşüncelerini anlatmasıdır. Bu noktada Generation Kill, eşsine az rastlanır örneklerden bir tanesidir. Pek çok ödüle sahip olan dizinin başrollerini Alexander Skarsgård, James Ransone, Lee Tergesen, Stark Sands ve Billy Lush paylaşmaktadır.

9. Chernobyl (2019) Chernobyl IMDb Puanı: 9.5

Listemizin son bölümünü, bu yıl ekranlarda karşılaştığımız Chernobyl ile kapatacağız. HBO ve Sky iş birliği ile hazırlanan bu yapım, bildiğiniz üzere gerçek bir konuyu; 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu almaktadır. Amerika, İngiltere ve Almanya ortak yapımı olan bu dizi toplamda 5 bölümden oluşmaktadır. Başrollerinde ise Jared Harris, Stellan Skarsgård, Paul Ritter bulunmaktadır. Chernobyl dizisiyle ilgili yapılacak pek fazla eleştiri olmadığını düşünüyoruz, açık ve izleyin! Pişman olmayacak, tarihin gerçeklerini bir tokat gibi hissedeceksiniz.

Yorumlar (0)