Chernobly Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken 29 İlginç Bilgi

Chernobly Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken 29 İlginç Bilgi

Toplamda beş bölümden oluşan mini dizi Chernobly bu sene adından övgüyle bahsettirdi ve hızla trendlerde yerini aldı. Nisan 1986’da Sovyetler Birliği’nde meydana gelen Çernobil nükleer felaketini ve ardından gelen benzeri görülmemiş tasfiye girişimlerini ele alan bu benzersiz yapım HBO ile Sky imzası taşıyor! Başarılı oyuncu kadrosu ve güçlü anlatımıyla kitleleri etkilemeyi başarmış olan Chernobly dizisi hakkında bilmeniz gereken 29 maddelik bir liste hazırladık. Hadi beraber göz atalım!

Chernobly wallpaper

   1. Öncelikle bilmemiz gereken en önemli şey bu dizinin gerçek bir olaydan uyarlanması.
   2. Çernobil Faciası insanlık tarihinde en büyük nükleer felaketlerden sadece bir tanesi. Üzerinden yıllar geçse de facianın bıraktığı etki hala devam ediyor. Etkileri devam eden bu olay, seyirciye öğreti niteliğinde bir dizi haline geldi ve seyirci ile buluştu.
   3. 26 Nisan 1986’da Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev yakınlarındaki Pripyat bölgesinde Çernobil Nükleer Santrali’nin dördüncü reaktörünün bakımı sırasında bir patlama gerçekleşti.
   4. Merak uyandıran bu dizide nükleer felaketini ve ardından yaşanan etkileri görmekteyiz.
   5. İngiliz-Amerikan yapımı bu tarihi dizi tüm yabancı dizi seven tutkunların dilinde.
   6. Türkiye’de de oldukça çok sevilen yabancı diziler arasında kendine yer edinen bu dizi beş bölümden oluşmakta.
   7. Başarılı oyuncu kadrosu ve hikaye anlatımıyla diğer dizileri alt üst etmiş durumda. Başrollerinde Jared Herris, Stallen Skasgard, Emily Watson ve Jessie Buckley’i görmekteyiz. Başarılı oyunculukları ile eleştirmenlerden tam puan almayı başarmış durumdalar.
   8. Çernobil’de Jared Harris, kazayı inceleyen bir bilim insanını; Stellan Skarsgård, bir bürokratı; Emily Watson ise kazayı araştırmak isteyen bir nükleer fizikçiyi canlandırıyor.
   9. Sosyal medyada da büyük övgü gören dizi, 1986 yılında Sovyetler Birliği’nde meydana gelmiş olan nükleer faciasını konu edinmekte.
   10. İnsanların hataları sonucunda gerçekleşen bu facia, Avrupa’yı sonu bilinmez bir yıkımın içerisine sürüklerken yaşanması olası yeni bir yıkımdan korumak için canla başla çalışan insanların hikâyesini görüyoruz bu mini dizide.
   11. Dizinin ayrıntılarının ve görüntü yönetmenliğinin fazlasıyla başarılı olduğunu da söyleyelim. Jakob Ihre görüntü yönetmenliği görevini en iyi şekilde bize sunduğunu görebiliyoruz.
   12. Radyasyon nedeniyle oluşan dehşet verici değişimler çok iyi bir şekilde sahnelenmiş durumda. Kurbanların neler yaşadıklarını, ne kadar çok acı çektiklerini derinden hissedebiliyorsunuz.
   13. Craig Mazin dizinin yaratıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmen koltuğunda ise Johan Renck yer alıyor.
   14. Breaking Bad, Bloodline, Vikings gibi dizilerde başarıyı yakalayan, yönetmen koltuğuna oturan, dünyaca popüler ünlü şarkıcıların müzik kliplerini de çeken Johan Renck bu yapıt ile zirveye ulaşmış diyebiliriz.
   15. Chernobyl dizisi IMDB puanına göre Game of Thrones ve Breaking Bad gibi efsane dizileri ardında bıraktı ve en iyi diziler arasında yerini buldu, böylelikle dünyada en popüler ve en sevilen dizileri geride bırakmayı başardı.
   16. Birçok eleştirmen tarafından korku kategorisinde yer alan bu dizi her ne kadar korku türünde ilerlemese de facianın gerçekliği tüylerimizi ürpertiyor ve dehşet verici görüntüler büyük bir korku yaratıyor.
   17. Gerilimi dizi boyunca hissediyoruz. Diken üstünde bir seyir sunan bu dizinin şüpheci tavrı da çok iyi işlenmiş durumda.
   18. Dizinin ayrıntılarında merak uyandıran detaylar mevcut. Diziyi izlemeden önce hikayenin alt metnini okumak için Çernobil faciası üzerine çeşitli belgesellerden yararlanmakta büyük fayda var.
   19. Bir kere ana karakter söz konusu değil. Yaşanan olayı birçok siyasetçi, bilim insanı ve kurbanların gözlerinden anlıyor ve izliyoruz.
   20. Emily Watson’ın hayat verdiği Ulana Khomyuk karakteri diye biri aslında yok. Khomyuk karakteri Valery Legasov’a destek veren bilim insanlarının tümünü temsilen oluşturulmuş.
   21. İlk bölümün son sahnesinde facia anını köprüden izleyen hiç kimse sağ kurtulamamış. Bu yüzden köprüye “Ölüm Köprüsü” deniyor.
   22. Her bir itfaiyeci 1 katrilyon gamaya maruz kalmış.
   23. Nükleer santrale yaklaşık 2 km uzaklıkta olan Pripyat şehri 1986’da terk edildiği haliyle günümüzde duruyor.
   24. Hatta dizideki facianın yaşandığı yer bir anda popülerleşti. Influncer’lar Pripyat’a akın etmeye başladı.
   25. Oyunculardan kendi doğal aksanlarını bozmamaları istenirken, anonslar, telefon aramaları ve yazılarda gerçekçilik açısından Rusça kullanılmış.
   26. Dizinin devamının olup olmayacağı seyirciler tarafından merakla beklenirken, HBO bu mini dizinin devamının gelmeyeceğini açıkladı. Eleştirmenler tarafından da çok beğenilen, övgü alan dizinin devamının gelmemesi üzücü.
   27. Fakat Ruslar bu konuya pek sıcak bakmamış durumda. Tüm dünyada geniş yankı uyandıran Chernobly dizisine Rus hükümeti tepki gösterdi. Rusya Komünist Partisi dizinin ülkede yayından kaldırılmasını istedi.
   28. Dizinin gerçekçi bir şekilde yansıtılmadığı ve uydurma sahnelerin oldukça fazla olduğu düşüncesi nedeniyle yeni bir versiyon çekeceklerini duyurdular. Bakalım neler olacak?
   29. Büyük proje Game of Thrones finalinin ardından bize Chernobyl ile kocaman bir sürpriz yapan HBO’nun bir sonraki projesini merakla bekliyoruz. Özellikle de bu tarz tarihi, dram, korku türünde dizi/film seven seyirciler heyecanla beklemiyor değil.

Chernobly dizisi, Gerçek hayattan esinlenilerek neredeyse bire bir işlenmiş olan senaryosu ve oyunculuklarıyla bir dönem ülkemizi de etkisi altına alan radyasyon bulutları oldukça ilgi çekti. Dizinin kan donduran ve diken üstü sahnelerinden birisinin gerçek görüntüsü ile sizi bu felaketin dünyamızı ne kadar etkilediğinin fotografik hafızasıyla veda ediyoruz.

chernobly teras sahnesi

Yorumlar (0)