Dark Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Bilgi!

Dark Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Bilgi!

Netflix’in gözde dizileri arasında yer alan ve bir Alman yapımı olan Dark dizisi, geçtiğimiz aylarda 2. sezonuyla izleyicisiyle tekrar buluştu. Konusu itibariyle üzerinen konan her bilgi ile senaryosu bir o kadar karmaşıklaşan ve ağırlaşan Dark dizisi gelecek, geçmiş ve paralel evrenler üzerine bir sarmal izliyoruz. En iyi Netflix dizileri arasında yer alan Bilim Kurgu dizisi 2020 yılında gösterime girecek 3. Sezon ile devam edecek.

Dark Dizisi Konusu

Winden kasabası diğer her kasaba gibi içerisinde mutsuzluklar, sevinçler, güzellikler, akrabalar, tanıdıklar, normal olaylar ve ilginç olaylara tanık olabileceğiniz yerlerden biriyken, her 33 yılda bir kendini tekrarlayan esrarengiz olayların gizemi kara delik misali adeta hepimizi içine çekiyor. Jonas, ailesi, yakınları ve çevresindeki bir çok insanı etkisi altına alacak bir girdap şeklinde döngü yaratacak ve bunu durdurmanın yolunu ararken gerçekliği değiştirdiğini farkettiğinde artık geri dönüşün neredeyse imkansız olduğunu anlayacaktır.

Dark Dizisi Karakterleri

Zamanda geri gitmenin yanı sıra paralel evrenleri, zaman kaymalarını ve her ilişkinin, her bağın ve her hareketin varoluşun sırlarına bir adım daha yakınlaştırdığı veya uzaklaştırdığı kavramının ipucunu veriyor. Dark Dizisi Konusu oldukça karmaşık gelse de ilişkileri tek tek incelemek ve kimin ne yaptığını, kim olduğunu ve hangi zamanda nerede olduğu tespit etmek, Dark Dizisi işleyişini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Dark Dizisi Oyuncuları

Çoğunluğu Alman oyunculardan kurulu olan dizide Louis Hofmann, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Oliver Masucci, Jördis Triebel ve Lisa Vicari gibi isimerini gördük. Kalan sezonlarda oyuncu kadrosunun gelişmesi muhtemel olan görünen Dark Dizisinde  3. sezon ile paralel evren’e geçiş ile kesinlikle yeni oyuncular ufukta gözükmek üzere. Dark kaç sezon? dendiğinde 16.09.2019 itibariyle 2.sezonu tamamlanan ve sitemizden yayınlanan yapım için Dark 3. sezon ne zaman yayınlanacak? sorusu yapımcıları 20 Haziran 2019 civarında sezonun gösterime gireceği söylendi. Dark ekşi yorumlarından da göreceğimiz gibi iyi bir rehber olmadan Dark Dizisi Karakterleri size oldukça karmaşık gelecek, zaman kavramını yitireceksiniz. O yüzden aşağıda ve yukarıda paylaştığımız Dark Karakter çizelgelerine mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Birçok izleyicisinin yanı sıra eleştirmenlerden de tam not alan Dark hakkında 19 maddelik bir liste hazırladık sizler için. Hadi birlikte göz atalım!

 1. Dark, Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bilim kurgu ve gerilim türündeki Alman İnternet dizisi. Almanca olan ilk Netflix orijinal dizisidir ve 1 Aralık 2017’de yayınlanmaya başlamıştır. 2019 haziran ayında 2. sezonu bu sene yayınlanarak %96 oranında beğenilerek gündeme bomba gibi düşmüştür.
 2. Dizinin başrol oyuncu kadrosunda; Louis Hofmann, Sebastian Rudolph, Angela Winkler, Oliver Masucci görmekteyiz.
 3. Dizinin Almanca olması ve karanlık Alman havasında geçmesi gerilim, korku, bilim-kurgu türündeki diziye ayrı bir güzellik katıyor. Dark dizisi oyuncuları, kalabalık kadrosu ile de farklılık yaratıyor. Dizinin zor kurgusu ve farklı karakterleri izleyenleri kısa zamanda içine almayı başarıyor. Dark soy ağacı da aslında dizinin senaryosu ve kurgusu itibarıyla oldukça kafa karıştırıyor. Dizi de 20’den fazla karakter var ve hepsi birbiriyle bağlantılı.
 4. Dark, Alman dizisi olarak eleştirmenlerden tam not almış, IMDb puanı 8,6 olan bir dizi.
 5. Dizi, adını Grimm Masalları’nın da esin kaynağı olan Siyah Orman’la çevrili “Winden im Elztal”dan alan “Winden” adlı hayali bir mekanda geçiyor.
 6. Winden küçük bir kasaba olduğu için kasabadaki herkes birbirini tanıyor ve birbirleriyle uzun yıllardır dostlukları devam ediyor. Bu sakin ve küçük kasabanın düzeni Mikkel adındaki bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolması ile değişmeye başlar.
  dark 2 sezon

  Dark 2. Sezonundan Alıştığımız Şok Sahnelerinden Birisi Daha…

 7. Aslında tam olarak olay nükleer santralde gerçekleşen bir patlama sonucu açılan bir zaman tüneli var. Bu zaman tüneli ile bir döngü oluşmuş durumda. 1953, 1986 ve 2019 yılları arasında yani 33 yıl arayla bir zaman yolculuğu mevcut. Her 33 yılda bir gizemli bir şekilde kaybolan çocuklar var bununla birlikte yine 33 yılda bir kendini tekrarlayan olaylar görüyoruz. Bu zaman tüneli açıldığında oluşan manyetik alan ile hayvanlar ölüyor. Kuşların kulak zarı patladığında ölmesi veya tekrar kapı açıldığında 33 koyunun ölmesi gibi olaylar geçiyor.
 8. 33 sayısının gizemi burada bitmiyor. 33 yılda bir Güneş, Dünya, gezegenler ve yıldızların konumu tamamen aynı oluyor. Yani güneş sistemi 33 yılda bir tam dönüşünü tamamlıyor. Buradan gerçek zaman döngüsüne bir gönderme yapıyor.
 9. Bu olaydan sonra Mikkel’in üzüntülü ailesinin yanı sıra tüm kasaba halkı için tedirgin bir süreç başlamış olur. Dizinin ilk bölümünde trajik başka bir hikaye ile tanıştığımız Jonas da dizinin ana karakterlerinden bir tanesi. Mikkel ve Jonas’ın karşılaştığı bu olaylardan sonra izleyicinin kafasını karıştıracak ve onları birçok soru ile baş başa bırakacak bir kurgu başlıyor.
 10. Olayların bir anda geçmiş ve gelecek keşmekeşinde kaldığınız radyoaktif sızıntılar ve zaman makinesine şahit olacağınız birçok etkeni de içine konu ediniyor.
 11. İlk sezonun Alpha and Omega adındaki son bölümüyle geleceği izleyeceğimiz sinyallerini veriyordu.
 12. Geçmiş ve artık gelecekte işlenecek olan dizinin tek odağı gelecek olmayacak. Büyük ihtimal gelecek, karışan kafamızı daha da çok karıştıracak. 33 yılda bir döngü kendini tekrar ettiği için karakterlerimizin bazılarını 3 döngüde de çocukluğu-gençliği ve yaşlılığı olarak görüyoruz.
 13. İzlemeyenler için SPOILER olabilir: Hatta basit bir hesap yaptığımızda dizinin sezon finali son bölümünde Jonas’ın 2053’de kendisini bulduğunu söyleyebiliriz.
 14. İşte tam bu noktada da 2. Sezonda 4. bir zaman döngüsünde görüyoruz. İşte dediğim gibi tam bir zaman paradoksu ve karmaşası.
 15. 2. sezon sonunda mutlaka sabırsızlıkla bir an önce 3. Sezonu yayınlansın diyebileceğiniz bir dizi. Yeni sezonunun bir aksilik olmaması halinde 2020 yılının başlarında yayınlanması öngörülüyor.
 16. Her bir bölümü 45 ila 60 dakika arasında değişen bölümler hafta sonu bir oturuşta izleyebileceğiniz diziler arasında.
 17. Dark dizisi müzikleri ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Dizide geçen farklı zamanlara göre seçilen dönemsel şarkılar ve günümüz Indie ve alternatif müzikleri her bölümde izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. Dizinin introsu, adından övgüyle söz ettirmiş şarkılardan bir tanesi. İntro’da dizinin karanlık havasına uyum sağlayan Apparat Goodbye kullanılıyor.

Son olarak Dark dizisi, bilim kurgu, drama, doğaüstü, gizem ve gerilim gibi kategorileri izlemekten hoşlananlar için biçilmez kaftan ve dark dizisi izle seçeneği ile tüm bölümlerini Dizibip üzerinden aşağıdaki linkten kolay ve hızlıca ücretsiz bir şekilde seyredebilirsiniz.

Yorumlar (0)