Mutlaka İzlenmesi Gereken 6 “MOCKUMENTARY” (Sahte Belgesel) Dizisi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 6 “MOCKUMENTARY” (Sahte Belgesel) Dizisi

Öncelikle ‘Mockumentary’ tarzında çekilmiş dizileri size listelemeden evvel, biraz ‘mockumentary’nin ne demek olduğuna, böyle bir deliliğin nereden çıktığına bir bakalım.

Mockumentary akımı ilk defa This Is Spinal Tap filminden de hatırlayacağımız Rob Reiner tarafından ortaya atılmış bir kelimedir. ‘Mock’ ve ‘Documentary’ kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘Mockumentary’ kelimesi sahte, imitasyon, dalga geçmek amaçlı yapılan belgeseller anlamına gelmektedir.

Yalnız dalga geçmek, alay etmek dediysek bunu o kadar da art niyetli düşünmeyin. Mockumentary türündeki yapımların asıl amacı, belgesel türünün kodlarını kullanarak imajların gerçekliğini sorgulamak konusunda yeni bir sosyal anlayış biçimi gerektiği belirtmektir. Mockumentary Nedir? dendiğinde cevap olarak, gerçeği tam olarak yansıtmasa da alay etme temeline dayanan ve hiciv içeren yapımların Woody Allen tarafından bu şekilde açıklanması olarak tanımlanabilir.

Sıklıkla gerçeklik algısı yaratmak ve izleyiciye içeriği daha kolay benimsetmek amacıyla kullanılan bu tekniği yakından tanıtmak için 6 adet dizi seçtik. Mockumentary dizileri ve filmleri oldukça iddalı yapımlar olarak ekranlara gelirken aşağıda örneklerini görebilir ve linklerden dizilere ve filmlere ücretsiz olarak ulaşabilir, izleyebilirsiniz.

  • The Office (2005 – 2013) IMDb Puanı: 8.8

Meramımızı anlatmak için sanıyorum en doğru örnek, The Office olacaktır. 9 sezondan oluşan ve Emmy, Altın Küre gibi pek çok ödülü silip süpürmüş bu sahte belgesel dizisi, Dunder Mifflin adındaki bir kâğıt şirketinin Scranton şubesinin ofisinde yaşananları konu almaktadır. Michael Scott’un dilinize adeta pelesenk olacağı replikleri, dizinin karakteristik yapısı ve kendine ait bir evren oluşturmasıyla The Office, daha çok uzun yıllar güncelliğini korumaya devam edecek.

 

  • Parks and Recreation (2009-2015) IMDb Puanı: 8.6

Esasında hikaye çok basit görünüyor. Pawnee kasabasının park ve bahçeler müdürlüğünde çalışan birbirinden tuhaf karakterlerinin başlarına gelen hikayeleri izliyoruz. Böyle anlatınca kulağa çok yavan geldi, öyle değil mi? Öyle olmadığını kanıtlamaları için Park and Recreation’a küçük bir şans verin! Nick Offerman, Chris Pratt, Adam Scott ve Aubrey Plaza gibi oyuncuların yer aldığı bu yapım, eğlenmek isteyenler için adeta bir reçete!

  • Trailer Park Boys (2001- …) IMDb Puanı: 8.4

Robb Wells’in yönetmen ve başrollerinde yer aldığı bu komedi dizisi, şimdiden kültleşmiş durumda. Wells’in yanı sıra Mike Smith, John Dunsworth gibi oyunculardan oluşan bu dizinin aynı zamanda çok sayıda sinema filmi çekilmiş. Ayrıca yayın haklarını satın alan Netflix tarafından bir de animasyon dizisi çıkmıştır. Her biri ayrı kalitede olan bu yapımın tek bir ortak noktası var: Kendine has dili ve tavrı.

 

  • What We Do In The Shadows (2019 – …) IMDb Puanı: 8.4

Dilimize Aylak Vampirler olarak da çevrilen bu yapım, ev arkadaşı olan dört vampirin gündelik hayatına ve modern dünyada hayatta kalma maceralarına odaklanıyor. İddialı ve titizce hazırlanmış bu dizi ülkemizde ne yazık ki pek bir popülarite yakalayabilmiş değil. Thor, Avengers gibi serilerden tanıyacağımız Taika Waititi ise bu serinin yönetmen koltuğunda yer alıyor. Zaten bu kadar büyük ve şatafatlı prodüksiyonları Waititi’den görmeye alışık sayılırız.

Meraklısına küçük bir not: Serinin 2014 yılında aynı isimle ve aynı konuyu baz alan Waititi yapımı bir sinema filmi çekilmiş. Filmi de en az dizisi kadar heyecan verici!

 

  • Modern Family (2009 – …) IMDb Puanı: 8.4

Geçtiğimiz günlerde final sezonu fragmanı yayınlanan ve 11. sezonuyla ekranlara veda edecek komedi dizisi Modern Family, mockumentary bir kenara, otoriteler tarafından hazırlanmış ‘gelmiş geçmiş en eğlenceli diziler’ listeleri arasında da yer alıyor. Yalnız eğlenceli dediğime bakmayın, bu dizi sizi hem güldürecek hem de ağlatacak cinsten, dramatik bütünlüğü sağlam bir yapım.

Birbirine yakın olan üç ailenin hikayesinin işlendiği bu dizide, çiftlerden birinin gay olması, bu çiftin Vietnamlı bir çocuğu evlat edinmiş olmaları gibi dikkat çekici detaylar var.

Christopher Lloyd ve Steven Levitan tarafından yaratılan bu dizide, oyuncuların yer yer dramatik bütünlüğün içinden çıkıp kameraya konuşması, dertleşmesi gibi tuhaf sekanslar bulunuyor.

Eğer yenilikçi ve daha önce eşine az rastlanmış bir komedi seyretmek istiyorsanız, sizi Modern Family izlemeye davet ediyoruz.

 

  • Arrested Development (2003 – …) IMDb Puanı: 8.8

Son olarak bahsedeceğimiz dizi, Arrested Development olacak. Eskiden çok zengin olan Bluth ailesinin başından geçen komik durumları anlatan bu dizinin, tıpkı kendisi gibi garip bir kaderi olmuş. 2003 yılında izleyici karşısına geçen Arrested Development, 2006’ya kadar Fox televizyonunda seyircisiyle buluşmuş. Aradan geçen yeni senenin ardından Netflix dizinin haklarını satın almış ve kendi bünyesinde çekmeye devam etmiş. 2013 yılından beridir de bir Orijinal Netflix yapımı olarak karşımızda yer alıyor.

Mitchell Hurwitz’in yarattığı bu efsane dizi, şimdilik yalnız beş sezondan oluşuyor. Ancak daha uzun yıllar ekranlarda yerini koruyacağını tahmin etmek zor değil.

Yorumlar (0)