Tolkien’in Mirası Yüzüklerin Efendisi Dizi Oluyor!

Tolkien’in Mirası Yüzüklerin Efendisi Dizi Oluyor!

Bilindiği üzere Amazon firması, birkaç sene evvel Prime Video adı altında bir dijital streaming servisi oluşturdu ve bu pazarı ülkemize de dahil etti. The Man in the Hig Castle, American Gods, Mozart in the Jungle gibi kaliteli işlerin yanı sıra büyük bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in Electric Dreams adlı romanını da dizi formatına uyarlayarak piyasada etkili bir yer edindi. Ancak duyurdukları son haber bütün bunların önüne geçti.

Amazon firması geçtiğimiz yıl Netflix, Apple ve HBO’yu karşısına alarak J.R.R. Tolkien’in kült haline gelen eseri Yüzüklerin Efendisi’nin film ve yapım haklarını eline almak için bir çabaya girişti ve yapılan uğraşların sonunda tüm haklarını ellerine aldılar. İki yıl içinde yapıma başlanacağı şartıyla 250 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladılar ve beş sezondan oluşacak yeni Yüzüklerin Efendisi serisinin sahibi oldular. Aynı zamanda kulaktan dolma dedikodulara göre, dizinin çekim bütçesi 1 milyar dolar olduğu söyleniyor. Doğruluk payı henüz ispat edilemese de bu rakamlar bize imkansız gelmiyor elbette. Ancak şu bir gerçek ki, 1 milyar dolar olsun ya da olmasın, Yüzüklerin Efendisi dizisi bugüne dek çekilmiş en pahalı dizi olacak. Dünya sinema tarihinin en önemli başyapıtlarından bir tanesi dizi formatına uyarlanıyorsa, elbette ki bu rakamlar, dünya televizyon tarihinin en bütçelerini kapsayacaktır. Bunda anormal bir durum yok.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Ne Zaman Başlıyor?

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Amazon tarafından çekim haklarını alındıktan sonra iyi bir çekim planlaması ile ilk sezonu 20 bölüm olarak tasarlanan bu fenomen yapım 2020 son çeyreğinde çekimlere başlanacağı duyruldu. 2021 yılı izleyicisi ile buluşmayı bekleyen yüzüklerin efendisi dizi ne zaman çıkacak? diyenler için başlangıç tarihi olarak belirlendi. İskoçya ve Yeni Zelanda kırsalında ve ormanlık alanlarında çekimleri düşünülen dizi Game Of Thrones‘tan daha büyük bir bütçe olan 250 milyon Dolarlık bir yatırımla başlayacak olan Yüzüklerin Efendisi Dizisi Ne Zaman Başlayacak diyen fanlarını kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak gibi duruyor.

Númenor

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Konusu

The One Ring’in haberine göre: “İlk basın toplantısından beri bu Yüzüklerin Efendisi dizisinin Yüzük Savaşı’ndaki olayların yeniden anlatılması olmayacağını biliyoruz. Aksine geçmişin büyük bir kısmını anlatacak eklere dayalı olacak. Dizi yapımcılarının en büyük avantajı şu ki, Tolkien‘in anlatımı, sadece “Ek A” bile kocaman bir süreyi kapsıyor. Genç bir Aragorn ile başlayarak, anlatım Numenor ile bağları (ve Gondor’un kuruluşunu) anlamayı sağlıyor. Aragorn’un hikayesinin temeli çok zengin.”

yüzüklerin efendisi dizisi numendor

Yani bu açıklamadan anlıyoruz ki, yeni Yüzüklerin Efendisi, antolojik bir anlayış benimseyecek ve her sezon farklı bir karakteri anlatarak Orta dünya’yı izleyicilere daha objektif bir biçimde sunma yolunu izleyecekler.

Amazon’dan gelen resmi açıklamaya göre ise hikaye, Sauron’un Orta Dünya’yı daha iyi bir yer yapmak adına çalıştığı sırada şeytani güçlerin eline düşmesini anlatacak. Eriador’u fetheden Sauron, Númenor’a geri döndüğünde buradaki taht ve siyasi oyunların etkisinde kalacak ve kötü kararlar alarak şeytani güçlerin işini kolaylaştıracak. Elbette ki tüm bu olaylar Tolkien’in eserinde çok detaylı bir biçimde bahsettiği gibi, Ortadünya’nın tarihi olaylarına bağlı kalarak hazırlanacak.

yüzüklerin efendisi dizi

Yüzüklerin Efendisi Hayranları, Tolkien’in Mirasına Sadık Kalınamayacağından Korkuyor!

Yalnız izleyicilerin tepkisini çeken bir husus var. O da şu ki, Amazon yalnızca eserin film ve yapım haklarını satın almamış, Yüzüklerin Efendisi serisi için kendi orijinal içeriklerini üretebilme lisansını da almış. Yani bu ne demektir? Amazon, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nde yaratmadığı yeni karakterler yaratabilecek, bu karakterleri yeni olayların içine sürükleyebilecek. 65 yıllık bir hikayenin ürünü olan Lord Of The Rings Serisi Yüzük Kardeşliği ile seriye başladığı ve ardı ardına gelen diğer bölümlerle bu şaheseri tekrar tekrar izlemiştik.

Kralın Dönüşü ile sonlanan hikaye bir spin-off serisi olan Hobbit ile devam etmiş ve gönüllerde taht kurmayı başarmıştı. FRP yani Fantasy Role Playing severleri ihya eden bu seriler sonrası Yüzüklerin Efendisi serisinin dizisinin çekilecek olması fanların bir çok twit atmasını ve ilgili tüm sayfalarda da bunu paylaşımını gördük. Kitaplara çoğunlukla sadık kalınan seriler sonrası fanlar kendi aralarında dizi yapımında ne kadar kitaplara, felsefeye ve Orta Dünya’ya sadık kalınabileceğini konuşuyorlar.

Bu konuda nasıl bir strateji ilerleyecekleri tahmin edilemese de elbette ki serinin hayranları için bu durum oldukça korkutucu. Serinin hayranları, Tolkien’in mirasına yeni yapımcıların sahip çıkamamasından, adını lekeleyecekleri fikrinden ötürü epey korkmuş durumda. Haklı da bir korku elbette bu. Sonuç olarak ticari bir iş yapılıyor ve kar amaçlarını güderek hareket edecekler. Bunu bir denetim altına almak şu anki aşamada oldukça zor görünüyor. Fakat bu haber serinin hayranlarını rahatlatır mı bilmem ama, Amazon yetkilileri şöyle bir duyuru yapmış; “Tolkien Estate her şeyi çok dikkatli bir şekilde takip ediyor ve ‘hayır’ deme yetkisine sahip. Tolkien’i ilgilendiren her konuda veto etme hakları var.” Burada bahsi geçen Tolkien Estate, Tolkien’in telif haklarının sahibi.

Yüzüklerin Efendisi Dizi Oyuncuları

İlk Aktör Belli Oldu!

Amazon, oyuncu seçimi konusunda elini çabuk tutmuş görünüyor. İlk ana rollerden biri belli oldu. Başarılı aktör Will Poulter’in oyuncu ekibine katıldığı duyuruldu. İsmi yabancı gelmiyor, öyle değil mi? Kendisini daha önce Black Mirror’un interaktif filmi Bandersnatch’te görmüştük, Colin Ritman olarak. Fakat Poulter’in hangi karakteri canlandıracağı henüz bilinmiyor.

Gandalf’ı canlandıran usta aktör Sir Ian McKellan, katıldığı bir radyo programında, “Galdalf rolü için başka bir oyuncu mu tercih edildi?” sorusuna şu şekilde yanıt

veriyor; “Ne demek başka bir Gandalf? ‘Evet’ demedim çünkü geri dönmem istenmedi. Ama, başka birisi mi oynayacak diyorsun? Gandalf 7,000 yaşından fazla, o yüzden ben oynamak için çok yaşlı değilim.” Dizinin hikaye danışmanları arasında yer alan Tom Shippey’in açıklamalarına göre, diziyi ancak 2021 yılının sonlarına doğru izleyebileceğiz. Aynı zamanda yine Shippey’in açıklaması, dizinin ilk sezonunun 20 bölümden oluşacağı yönünde.

gandalfYüzüklerin Efendisi Dizi Fragman çok yakında olmasa bile Amazon ekranlarından yayınlanmadan önce 2020 sonlarına doğru kendisini gösterecek gibi duyumlar şimdiden geek sever ortamlarında dolaşmaya başladı. Dört gözle beklediğimiz dizi ile birlikte Peter Jackson’ın yönetmenliğini yaptığı The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2021’de 20.yılını kutlayacak olması biz Lord of The Rings hayranlarını hype’tan hype’a sokacak gibi duruyor.

 

Yorumlar (0)